מי רשאי לקבוע מזוזה?

מצוות מזוזה היא מצווה מורכבת יותר ממה שהא נראית. אמנם לא מדובר ביותר מידי הלכות, אך גם קביעתה והפרטים הקטנים ביותר שקשורים לקיום המצוה הם מדוקדקים ויש להכיר את ההלכות לפני שאתם הולכים לקנות ולקבוע מזוזה.

מצוות מזוזה מתחלקת לשלוש חלקים שונים. החלק הראשון הוא רכישת המזוזות. יש לרכוש מזוזות לפי הצורך שלכם שזה אומר כמות החדרים, כמובן לא כולל חדרי אמבטיה ושירותים שם אין לקבוע מזוזה. המזוזה עצמה מורכבת משני חלקים – הקלף והבית. על הקלף רשומים פרשיות מהתורה שמוזכר בהם ענין המזוזות. כמו כתיבה של ספר תורה אשכנזי או ספרדי, גם את קלפי המזוזה כותב סופר סת"ם. כמו כן יש את החלק החיצוני בתוכו אנו מכניסים את הקלף. חשוב לציין כי לא מוזכר ענין בהלכה על בית מזוזה מהודר ויפה אך יש ענין של זה ק-לי ואנוהו.

מצוות קביעת מזוזה

המצווה השניה במזוזה היא בדיקתן. חשוב מאוד לבדוק פעם בתקופה את המזוזות. אין צורך לבדוק אותה יותר מידי וזה גם לא מומלץ. אך חובה לודא כי המזוזות כתובות באופן כשר, תקין ומלא. 

המצווה השלישית היא קביעת המזוזות כמובן לאחר הברכה ועל מצווה זו אנו הולכים לדון בהמשך המאמר. מי רשאי לקבוע מזוזה? האם קיים הבדל בין גברים לנשים? בן כמה צריך להיות קובע המזוזה וכמה ברכות יש לעשות על כל מזוזה?

אז עקרונית התשובה היא כן. כל אחד רשאי לקבוע מזוזה בביתו ובחדרים כמובן לאחר ברכה. חשוב להבין כי ברכה אחת פוטרת את כל המזוזות. במידה ויש לכם חדרים רבים, יש לקבוע בכל חדר מזוזה, לכן יש לברך בקביעת המזוזה הראשונה ולכוון על כל שאר המזוזות. הברכה היא אשר קדשנו וכו' לקבוע מזוזה. כמו כן על הקובע להיות מעל גיל מצוות.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

עוד דברים שיענינו אותך...

איך מנקים חלונות בגובה?

חלונות הם אלמנט הכרחי בכל מבנה מכל סוג, כיוון שבעזרתם ניתן לשלוט בכמות ובזמן בו יכנס אור טבעי אל פנים המבנה – וכך לחסוך בצריכת

קרא עוד »

איך בוחרים כיור למטבח?

בשיפוץ של מטבח, עולה השאלה איך לבחור בצורה הכי טובה ומתאימה כיור למטבח. רק לאחר מכן אפשר להמשיך הלאה לבחור ברזים משלימים בעיצוב תואם. הדגשים

קרא עוד »